KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Blatské muzeum seznamuje s faunou a flórou Táborska. K vidění jsou například rys, kočka divoká nebo mezi dětmi oblíbený medvěd
 
Autor / zdroj foto: Blatské muzeum v Soběslavi

Blatské muzeum v Soběslavi – Rožmberský dům / Soběslav

Blatské muzeum představuje pobočku Husitského muzea v Táboře zaměřenou na regionální přírodovědu, historii a národopis. Návštěvníkům nabízí stálé expozice, výstavy, přednášky, exkurze a další akce konané v Soběslavi, Veselí nad Lužnicí a dalších místech Táborska.

Dnes je Rožmberský dům hlavním sídlem Blatského muzea. Od roku 1985 je zde umístěna stálá expozice Příroda Táborska, kterou v roce 2014 doplnila umělecko-historická expozice Soběslav – město pětilisté růže. Současně je v objektu výstavní/přednáškový sál, knihovna a přírodovědné pracoviště Blatského muzea. Celý objekt je bezbariérový, vybavený výtahem.


Stálá expozice Příroda Táborska umístěná v šesti sálech 1. patra Rožmberského domu je v současnosti největší svého druhu v jižních Čechách. Návštěvníky seznamuje s faunou a flórou jednotlivých ekosystémů, vyskytujících se na území okresu Tábor (a povětšinou i jinde v pahorkatinných oblastech Čech). Jedná se o různé typy lesů, louky a pole, skály, výslunné stráně a písčiny, okolí lidských sídel i vodní a mokřadní biotopy včetně známé rašeliništní lokality Borkovická blata.

Všechny jsou představeny prostřednictvím dermoplastických preparátů obratlovců, exemplářů hmyzu (včetně unikátních diorámat znázorňujících život vybraných druhů), herbářových položek rostlin, modelů hub a fotografií. Nechybí ani zvířata již vyhynulá – rys, kočka divoká a především medvěd, který je nejatraktivnějším exponátem. Pozornost je věnována také geologickým poměrům oblasti, veřejnosti zpřístupněné Chýnovské jeskyni, dalším zvláště chráněným územím a tradici přírodovědného bádání v regionu.


Historie muzea
Historie tohoto domu sahá až do druhé poloviny 15. století. Dům zvaný Špulířovský koupil v 16. století Petr Vok z Rožmberka. Petr Vok zakoupil také dva sousední domy, spojil je v jeden architektonický celek a vznikl tak pohodlný palác, určený k četným pobytům Petra Voka v Soběslavi. Krátce před smrtí odkázal Petr Vok tento dům někdejší služebnici a společnici zesnulé manželky Petra Voka Kateřiny Rožmberské z Ludanic Zuzaně Vojířové. Již od roku 1904, kdy Rožmberský dům zakoupilo město pro někdejší městské muzeum (založené 1898) slouží tento zajímavý objekt nedaleko náměstí muzejním účelům.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.