Zpravodajství

Rozzářené tváře, neuvěřitelné sportovní výkony a nominace na Visegrádský projekt roku. V jižních Čechách skončily zimní hry handicapované mládeže
Jihočeský kraj
Počasí zimním hrám letos příliš nepřálo, více než 200 účastníků z pěti zemí si přesto odváží spoustu zážitků, medailí i nových přátelství. Druhý ročník V4 Winter Games Emil Open pro mnoho z nich znamená úspěšný start sportovní kariéry nebo ceněné poměření sil s ostatními handicapovanými sportovci. Kromě výprav z tradičních zemí Visegrádské čtyřky, tedy Česka, Slovenska, Maďarska a Polska, letos na zimní hry dorazila i albánská výprava.
Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2024 obdržel snímek „NGC 2359 - Thorova helma“, jehož autorem je Roman Hujer
První lednové kolo 19. ročníku soutěže Česká astrofotografie měsíce má svou vítěznou fotografii. Mlhovina Thorova helma, jejímž autorem je astrofotograf Roman Hujer, nás zavede do barevného chaotického světa vzdáleného vesmíru plného překvapení a tajemství. Objevil ji Friedrich Wilhelm Herschel 31. ledna 1785. Tato emisní mlhovina o průměru 30 světelných let se nachází ve vzdálenosti asi 15 000 světelných let od nás. Jedná se o obří mezihvězdnou bublinu.
Mokřady pro lidskou pohodu. Ornitologové zvou na vycházky za ptáky ke Světovému dni mokřadů
Na 2. února připadá Světový den mokřadů, v rámci kterého si na celém světě připomínáme důležitost těchto vodních ploch pro živočichy, rostliny, člověka i planetu. Datum odkazuje na den podepsání Úmluvy o mokřadech majících mezinárodní význam, jinak známé jako Ramsarská úmluva, 2. února 1971. U příležitosti oslav je naplánovaných mnoho akcí po celém světě, Česká společnost ornitologická (ČSO) se připojuje pořádáním vycházek na třech desítkách míst Česka.
Žáci mají multimediální učebnu i interaktivní tabule
České Budějovice
Moderní výpočetní technika byla předána do užívání žákům v českobudějovické Základní škole Vl. Rady. Jde o sedm interaktivních panelů nejnovější generace a vybavení multimediální učebny s jednadvaceti mini počítači ve stolech s elektrickým výsuvným mechanismem.
ČPZP přispěje na genetické vyšetření párům, které plánují početí
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) doplnila od letošního roku nabídku preventivních programů o zcela nový program BabyGen. Výše příspěvku činí 4 000 korun a je určená k odhalení dědičných nemocí v období před plánovaným těhotenstvím.
Město Tábor zkontroluje parkovací místa na Starém a Novém Městě
Tábor
Jedním z problémů parkování aut na Starém a Novém Městě je časté zneužívání parkování na rezidenčních místech a parkování mimo vyhrazená místa. Tohoto porušování se dopouští velké množství řidičů osobních vozidel, která jsou parkována v rozporu s danými pravidly a předpisy.
Atrakce na náměstí přilákala v noci nezvaného návštěvníka. Sedmnáctiletý mladík se předtím posilnil alkoholem
české Budějovice
Atrakce na Náměstí Přemysla Otakara II. přilákala v pátek nad ránem sedmnáctiletého mladíka. Kamarádům se rozhodl předvést téměř kaskadérský kousek na ruském kole. To však v mimoprovozní dobu, bez uhrazení vstupného a značně riskantním způsobem. Jak se ukázalo, svou roli v případu hrál alkohol.
Ptačí hodinky se zúčastnilo už 21 tisíc dobrovolníků. Lidé mají čas na odeslání výsledků do 14. ledna
Šestého ročníku celorepublikového sčítání ptáků nejen na krmítkách se 5.–7. ledna podle průběžných výsledků zúčastnilo 21 tisíc sčitatelů. Celkové číslo ještě poroste. Lidé mají čas odevzdat výsledky svého víkendového pozorování do 14. ledna na ptacihodinka.cz. Poté je začne Česká společnost ornitologická (ČSO) odborně vyhodnocovat. Očekává, že finální očištěné výsledky bude mít do konce ledna.
Dotazník ukáže, zda se pacienti s rakovinou dostanou k léčbě včas
Co trápí pacienty s onkologickým onemocněním? Jak rychle se v jednotlivých regionech dostanou ke správné diagnóze a léčbě? Orientují se v tom, co je čeká? To vše se stále snaží zjistit spolek Hlas onkologických pacientů.
Mateřská škola K. Štěcha září novotou
České Budějovice
Mateřinka na Máji, kam dochází přes 300 předškoláků, prošla výraznou proměnou k lepšímu.

Reklama

Aktivní Dítě

Předpověď počasí

Dlouhodobá předpověď počasí

Dnes se stalo

Letectví

3. března 2005

američan Steve Fossett obletěl jako první člověk svět bez mezipřistání a tankování paliva.

Technika

3. března 1940

proběhla s úspěchem zkušební jízda lanovky na Pustevny a následující den začal pravidelný provoz.

Vesmír

3. března 1978

se raketa Sojuz 28 s Vladimírem Remkem na palubě spojila s výzkumnou stanicí Saljut 6. Posádka Sojuzu Gubarev a Remek přešli na palubu Saljutu.