KAM NA VÝLET / Hvězdárny a planetária

Hvězdárna a planetárium České Budějovice.
Českobudějovickou hvězdárnu navštěvují děti od 3 let
Hvězdárna a planetárium České Budějovice.  
Autor / zdroj foto: hvezdarnacb.cz

Hvězdárna a planetárium České Budějovice / České Budějovice

Hvězdárna a planetárium České Budějovice popularizuje astronomii. Velký důraz klade na děti. Velkou část jejích návštěvníků tvoří předškolní děti z mateřských škol již od věku 3 let, ale také žáci základních a středních škol.

Českobudějovická hvězdárna byla otevřena v roce 1937 jako druhá nejstarší veřejnosti přístupná (lidová) hvězdárna v Čechách zásluhou tehdejší Jihočeské astronomické společnosti. Nachází se přibližně 300 metrů od náměstí Přemysla Otakara II. v parku na soutoku Vltavy a Malše. Teprve v polovině 50. let byla zestátněna. Přístavba planetária a kinosálu byla dokončena v roce 1971. 

Planetárium
Projekční přístroj planetária umožňuje promítat na kopuli sálu umělou oblohu se Sluncem, Měsícem, planetami a hvězdami viditelnými pouhým okem i Mléčnou dráhu, tak jak je viditelná v různých ročních obdobích ze zeměpisných šířek od severního pólu po rovník.
- průměr sálu 8,5 metru, 48 míst
- projekční přístroj ZKP-1 Zeiss Kleiner Planetarium (projekce asi 5 000 hvězd, Slunce, Měsíce, planet od Merkuru po Saturn, Mléčné dráhy, základních čar souřadnicových systémů)
- velkoplošná videoprojekce 

Kinosál
Slouží pro přednášky a audiovizuální programy pro širokou veřejnost, programy pro školy všech stupňů i zájmové organizace. Disponuje kapacitou 70 míst, velkoplošnou videoprojekcí a projekcí počítačových dat a zpětným projektorem. 

Kopule
- přístroje v kopuli hvězdárny umožňují pozorování Slunce i těles sluneční soustavy a objektů vzdáleného vesmíru na noční obloze
- průměr 5 metrů
- zrcadlový dalekohled typu Cassegrain, průměr primárního zrcadla 31 cm, sekundární ohnisko 400 cm
- čočkový dalekohled o průměru objektivu 15 cm, nyní s heliookulárem a polarizačním filtrem pro přímé pozorování sluneční fotosféry
- čočkový dalekohled o průměru objektivu 11 cm
- fotografická komora Trioplan 1:4,5/360 mm
- hledáček AT-1 

Pořady pro školy
Hvězdárna nabízí pořady pro všechny stupně a typy škol. Velkou část jejích návštěvníků tvoří předškolní děti z mateřských škol již od věku 3 let, žáci škol základních i středních, ale připravují tady i speciální pořady pro vysokoškolské studenty.

Při práci s dětmi a mládeží upřednostňují živý kontakt, vzájemnou komunikaci a dávají prostor k jejich zvídavým dotazům, což zpětně pomáhá lektorům přizpůsobit náročnost a způsob výkladu pro danou konkrétní skupinu.

Chloubou je zrekonstruovaný kinosál hvězdárny s velkoplošnou datovou projekcí včetně full HD a kvalitního ozvučení. Zde hvězdárna uvádí dva základní typy pořadů ve variantách pro nejrůznější věkové skupiny: Filmy nebo pásma filmů či pořady živě komentované lektorem, které přizpůsobují věku a momentálnímu zájmu návštěvníků. Snahou je, aby nové pořady umožnili dětem jednak atraktivní vizuální a poslechový zážitek, ale zároveň aby jim byl umožněn přístup k fundovaným informacím pod odborným vedením lektora. 

Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu www.hvezdarnacb.cz.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.