KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Státní hrad a zámek Český Krumlov.
Perla jednoho z nejkrásnějších měst v Česku. To je zámek Český Krumlov
Státní hrad a zámek Český Krumlov. 
Autor / zdroj foto: Státní hrad a zámek Český Krumlov

Státní hrad a zámek Český Krumlov / Český Krumlov

Český Krumlov patří mezi nejkrásnější města v České republice. Jeho dominantou je zámek, který je cílem mnoha turistů. Architektonickou úrovní, kulturní tradicí i rozlohou patří mezi nejvýznamnější památky středoevropské oblasti.

Návštěvníci mají na výběr dvě prohlídkové trasy
V současné době jsou návštěvníkům zpřístupněny I. prohlídková trasa II. prohlídková trasa s autenticky zařízenými interiéry ze 16., 18. a 19. století, expozice Hradního muzea s celoročním provozem, válcová zámecká věž s vyhlídkovým ochozem, unikátní Zámecké barokní divadlo, expozice Konírny s kočárovým a saňovým zápřahem a bohatou sbírkou předmětů hipologického charakteru, poutavá expozice Kovárny, kde je předváděno kovářské řemeslo s možností vyzkoušet si práci s rozžhaveným železem pod dozorem zkušeného kováře, Mezinárodní ateliér keramické tvorby v prostorách Václavských sklepů, Galerie české kultury v Máselnici a tematické výstavy ze zámeckých depozitárních fondů v budově Mincovny.

I. prohlídková trasa
Prohlídka původních historických zámeckých interiérů z doby renesance a baroka. Součástí prohlídkové trasy je mimo jiné zámecká kaple sv. Jiří, eggenberský sál se "zlatým" kočárem a proslulý rokokový maškarní sál.

II. prohlídková trasa
Druhá prohlídková trasa seznamuje návštěvníky s historií rodu Schwarzenbergů. Začíná návštěvou schwarzenberské portrétní galerie s obrazy nejvýznamnějších příslušníků rodu od 15. do počátku 20. století, prochází přes původní historické interiéry z 1. a 2. poloviny 19. století a končí prohlídkou unikátních spojovacích chodeb plášťového mostu. 

Zámecké barokní divadlo (výběrový prohlídkový okruh)
Barokní divadlo na zámku v Českém Krumlově reprezentuje vyspělou barokní scénu. Jde o jedno z nejkomplexněji zachovaných barokních divadel na světě s původní divadelní budovou, orchestřištěm, jevištěm a mašinérií, stovkami divadelních kostýmů a kostýmních doplňků, dekorací a scénických doplňků, osvětlovacích těles, libret atp. Barokní divadlo se i díky citlivé obnově stalo ojedinělou památkou světového významu. 

Hradní muzeum (individuální prohlídkový okruh I.)
Expozice Hradního muzea skýtá návštěvníkům jedinečnou příležitost prohlédnout si množství cenných exponátů ze zámeckých depozitářů, které připomínají nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství. Expozice Hradního muzea má charakter historické muzejní instalace z 19. století. Interiéry jsou vybaveny historickými svítidly, zrestaurovanými kachlovými kamny a replikami starých muzejních vitrín. 

Zámecká věž (individuální prohlídkový okruh II.)
Zámecká věž je odnepaměti symbolem Českého Krumlova a výrazem jeho bohaté historie a výtvarné krásy. Světoznámý spisovatel Karel Čapek označil českokrumlovskou věž za "nejvěžovatější věž" ze všech věží. Výstup na vyhlídkový ochoz zámecké věže po 162 schodech odmění návštěvníky kouzelným výhledem na celé město a blízké okolí. 

Konírna, sedlárna (individuální prohlídkový okruh III.)
Poutavá expozice, jejímž nejpřitažlivějším artefaktem je schwarzenberský vůz pro korunovaci císařovny Marie Terezie v Praze, tažený slavnostně vystrojeným šestispřežím. Pro zapřažené grošáky se dokonce dochovaly postroje včetně ozdobných sametových vyšívaných pokrývek. Další zajímavostí jsou slavnostní sáně tažené koněm v přepychovém postroji. Vystavené jsou také dochované čabraky, ohlávky, udidla, barokní sedla a další součásti jezdecké výstroje. Knížecí konírna na V. zámeckém nádvoří byla vybudována v letech 1750 - 1752, v přízemí tzv. Renesančního domu, schwarzenberským dvorním stavitelem Františkem Jakubem Fortinem (Fortinim) v bezprostřední blízkosti Zámecké jízdárny. V jejích prostorách, zastropených valenou klenbou, bývali ustájeni polokrevníci, které využívala vrchnost k projížďkám po okolí. V interiéru konírny je dodnes dochováno na 22 výklenků s tesanými kamennými žlaby a u prostředního okna bohatě profilovaná nádrž na vodu. 

Zámecká zahrada
Nejrozsáhlejší částí zámeckého areálu je barokní zahrada založená ve 2. polovině 17. století. Rozkládá se na návrší a svahu přiléhajícím z jihozápadní strany k zástavbě pátého zámeckého nádvoří. Skládá se ze čtyř částí: terasy tzv. Štěpnice, terasy tzv. Letní jízdárny lemované kulisami vzrostlých lip, terasy tzv. Dolního parteru s náznakově rekonstruovanou rokokovou úpravou a kaskádovou fontánou a terasy tzv. Horní zahrady s volnou zahradní úpravou, hudebním pavilonem, rokokovým letohrádkem Bellarie a čtvercovým zámeckým rybníkem. 


Historie hradu a zámku Český Krumlov
Skalnaté návrší, které vybíhá vysoko nad koryto řeky Vltavy, bylo osídleno dávno před vznikem nejstarších částí dnešního hradu a zámku. Prvotní osídlení zámeckého návrší pochází z doby bronzové. 

Název hradu Krumlov pocházel z latinského castrum Crumnau či ze staroněmeckého Crumbenowe, který charakterizuje konfiguraci terénu – krumben ouwe, tedy místo na křivé louce nebo na nivě. Nejstarší zmínku o krumlovském hradu zřejmě učinil rakouský rytíř minnesänger Ulrich z Liechtensteina ve své básni Der Frauendienst, která se datuje do doby mezi lety 1240–1242.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.