ZAJÍMAVOSTI / Příroda

Nové trvalkové záhony a květiny na mostech ozdobí Budějovice
 
Autor / zdroj foto: Renáta Kollarczyková

České Budějovice

Jaro bude opět ve znamení zkrášlování veřejné zeleně ve městě. Nevzhledné přerostlé skalníky v záhonech mezi zastávkou MHD a parkovištěm na Senovážném náměstí v uplynulých týdnech zmizely, nyní se čeká na vhodné počasí a může se začít s výsadbou trvalek, cibulovin a travin.

Objednávky jsou již vystaveny také na založení nového trvalkového záhonu na křižovatce Husova x Pražská v místech, kde nyní brání ve výhledu řidičům vyšší keře u přechodu pro chodce před restaurací. Na nové záhony se návštěvníci mohou těšit také na Sokolském ostrově.

„Na novou výsadbu zahrnující především založení nových záhonů či výsadbu stromů máme v letošním roce alokován rozpočet ve výši 2,5 milionů korun. Na dalším jednání zastupitelstva 22. 3. se bude ještě projednávat převod nevyčerpaných prostředků z loňského roku na práce, které byly připraveny již v roce 2020 a letos budou realizovány,“ uvedl Ivo Moravec, náměstek primátora.

Největší a také finančně nejnáročnější bude sadovnická úprava středových ostrůvků na čtyřech kruhových objezdech na Zanádražní komunikaci.

„Celkem se jedná o plochu přes 1 770 m2 . Plánujeme zde výsadbu červeně, oranžově a žlutě kvetoucích trvalek doplněných keřovou výsadbou, “ řekl Jan Borovka ze správy veřejných statků magistrátu města. Práce by zde měly probíhat během měsíce dubna.

Na náměstí Přemysla Otakara II. přibydou nové až 3 metry dlouhé květináče s trvalkami lemující parkovací plochu po obvodu historické dlažby. „Novinkou letos budou také závěsné truhlíky s letničkami na zábradlích některých menších mostů v centru města. Především se jedná o mosty přes Mlýnskou stoku, a to v lokalitě u Rabenštejnské věže, u kostela sv. Rodiny, v Resslově ulici, Plachého a v České ulici,“  vyjmenovává Irena Čížková z oddělení správy veřejné zeleně magistrátu.  

„Věřím, že občany i turisty potěší rozšířená květinová výsadba v blízkosti rušných křižovatek a komunikací i nová květinová výzdoba mostů s nevzhledným kovovým zábradlím v centru. Město letos plánuje také výsadbu více než stovky stromů v různých částech města, ze kterých se budou těšit zejména příští generace. Velice bych si přál, aby se tato aktivita nesetkala s vandalismem, ale dělala radost všem kolemjdoucím,“  uzavřel Ivo Moravec.

Autor / zdroj: Renáta Kollarczyková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.