VOLNÝ ČAS / Zoologické zahrady

Vodní svět v táborské zoo doplnil samec kachničky amazonské
Dvě samice jihoamerického druhu kachnička amazonská v táborské zoo doplnil samec, který přicestoval z Lipska. 
Autor / zdroj foto: archiv ZOO Tábor

Tábor

Novou chovnou skupinu vytvořila táborská zoologická zahrada. Do jejího Vodního světa se zařadil samec kachničky amazonské, který přicestoval ze zoo v německém Lipsku. Doplnil tak dvě samice stejného druhu, které už v Táboře žijí déle.

„V našem Vodním světě, který jsme letos modernizovali, chováme různé druhy vzácných a neobvyklých druhů vodních kachen a hus. Nyní jsme získali samce kachničky amazonské, který doplní naše dvě samice. Vytvořili jsme tak chovnou skupinu a díky tomu bychom se měli v budoucnu dočkat mláďat tohoto jihoamerického druhu, který u nás naleznete jen v pár zoologických zahradách,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Kachnička amazonská ve volné přírodě žije ve východní části Jižní Ameriky, od And na východ a od severní Argentiny na sever až po Venezuelu a Kolumbii. Žije v párech či menších skupinách do 20 jedinců. Vyskytuje se ve sladkých tropických vodách, jako jsou mělká jezírka a tůňky. Živí se semínky, plody, kořínky a hmyzem. Na odchovu mláďat se podílí oba rodiče.

Kačeři se od samic odlišují červeným zobákem a plováky a dobře rozlišitelnou světle šedou skvrnou na stranách hlavy a krku. Samice jsou zbarvené matněji. Obě pohlaví mají výrazně modrozeleně zbarvené letky.

Kachničky amazonské tvoří v táborské zoologické zahradě společenstvo vodních ptáků v expozici Vodní svět. Kromě nich tam žijí také další druhy kachen a hus, jako je kachna divoká, kachna smaragdová, kachnička karolínská, kachnička mandarínská, husa indická, husice liščí, berneška bělolící, polák velký či zrzohlávka rudozobá.

Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech a největší soukromá zoo v Česku ZOO Tábor patří k nejmladším zahradám v Česku. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla ZOO Tábor otevřena o měsíc později. V roce 2023 ji navštívilo 111 tisíc lidí. ZOO Tábor jen nejvíce navštěvovaným místem táborského regionu a patří mezi nejnavštěvovanější místa Jihočeského kraje. 

Hlavním posláním zoo je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Nejvýznamnějším projektem táborské zoo je reintrodukce zubra evropského do přírodních rezervací v Evropě. Podrobnosti o návratu tohoto majestátního tvora a možnosti, jak tento projekt podpořit, lze nalézt na webu zazubra.cz. Zásadním vědeckým projektem ZOO Tábor je výzkum dlouhověkosti psů a zubrů, jehož cílem je výrazně prodloužit věk. Aktuálně v ZOO Tábor žije přes 535 zvířat, která patří k 81 živočišným druhům. Více než polovina z chovaných druhů patří mezi ohrožené.

Autor / zdroj: Filip Sušanka

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.