VOLNÝ ČAS / Zoologické zahrady

Sedmiletá rysí slečna Zora patří k nejtajemnějším zvířatům táborské zoo
Rysice Zora žijící v táborské zoologické zahradě. 
Autor / zdroj foto: Václav Kučera

Tábor

Rysice Zora je takovou paní Columbovou táborské zoologické zahrady. Zatímco manželku známého seriálového detektiva nikdo nikdy neviděl, sedmiletá Zora se čas od času přece jen ukáže. Pokud je člověk pohotový, vznikne mimořádná fotka krásné rysí samice. Pózování ale trvá opravdu jen malou chvíli, Zora si mnohem radši hraje na schovávanou. 

Není divu, její velkorysý výběh dokonale napodobuje přírodní prostředí a nabízí spoustu míst, kde se schovat. Zora toho využívá tak dobře, že ji na vlastní oči spatřil jen málokdo. Dokonce i ošetřovatelé mají často problém objevit ji. Když se to ovšem podaří, stojí to za to. Tak co, troufnete si zahrát schovku se Zorkou?

Táborská zoologická zahrada chová rysy karpatské, kteří jsou poddruhem rysa ostrovida. Rys ostrovid, který je největší kočkovitou šelmou žijící na území Česka, žije samotářským způsobem života, nejčastěji ve smíšených a jehličnatých lesích s bohatým podrostem a skalními útvary. Partnera si hledají jen v době páření v únoru a březnu, mláďata zůstávají s matkou až do dalšího páření. Živí se hlavně srnčí zvěří, selaty divokých prasat, hlodavci, zajíci a liškami. Svou kořist překvapuje rychlým útokem z úkrytu. Štětičky na uších rysovi umožňují lépe slyšet, mohutné tlapy pomáhají v pohybu po sněhu podobně jako sněžnice.

Rys ostrovid je původní velkou šelmou české přírody, ale už od středověku intenzivně pronásledovanou člověkem. Poslední prokazatelně doložený rys na českém území byl zastřelen na Táborsku v roce 1835. Až ve druhé polovině 20. století se začali rysi vracet migrací ze Slovenska a v 70. a 80. letech minulého století proběhly i cílené reintrodukční programy ochranářů. V současné době žije v České republice maximálně kolem sta jedinců. Bohužel jsou pod neustálou hrozbou pytláctví.

ZOO Tábor, která se specializuje na chov a ochranu ohrožených druhů zvířat je během zimy od listopadu do konce března otevřena pouze o víkendech, státních svátcích a jarních prázdninách v termínu pro okres Tábor od 4. do 10. března od 9:00 do 16:00.

ZOO Tábor je jednou z nejmladších zoologických zahrad v Česku a zároveň rozlohou největší v jižních Čechách a největší soukromou zoo v ČR. Rozlehlý přírodní areál láká k příjemným procházkám uprostřed zeleně. Zaměřuje se na chov ohrožených druhů zvířat, nejvýznamnějším projektem je reintrodukce zubra evropského. V táborské zoologické zahradě žije přes 380 zvířat více než 70 živočišných druhů.

Autor / zdroj: Filip Sušanka

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.