VOLNÝ ČAS / Zoologické zahrady

Táborská zoo získala vzácné ovčí plemeno z Bavorska
Táborská zoo získala vzácné ovčí plemeno z Bavorska. 
Autor / zdroj foto: Filip Sušanka

Tábor

Hned čtveřici zástupců neobvyklého ovčího plemene získala táborská zoologická zahrada z rakouského Salzburku. Zvířecí osazenstvo rozšířily čtyři samice bavorské ovce lesní, která se kromě Česka chová už jen v Bavorsku. Toto plemeno proto odborníci považují za ohrožené.

Bavorská ovce lesní je prastaré a dříve velmi rozšířené plemeno. Přestože byla do bavorské plemenné knihy zapsáno až v roce 1987, první zmínky o předchůdci bavorských ovcí lesních pochází z dekretu vévody Ulricha z Wuettembergu vydaného v roce 1536. V té době se tradiční bavorské ovčí plemeno začalo potýkat s konkurencí německých ovcí, které chovatelé začali upřednostňovat. Chov bavorských ovcí lesních přetrval v podstatě jen v Dolním Bavorsku a postupně jich tak ubývalo. Teprve v roce 1960 vznikla bavorská pracovní skupina, jejímž cílem bylo zachování tohoto starého plemene a zvýšení počtu jedinců,“ přibližuje historii plemene ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

V záchraně tohoto ovčího plemene sehrálo velkou roli i Československo. „V roce 1988 k nám bylo pro chovatelské účely přivezeno dvacet těchto ovcí. V současnosti tak v Bavorsku žije přes 200 bavorských ovcí lesních osmi různých rodových linií a další tři rodové linie pochází z Česka. Nyní se do záchrany tohoto tradičního bavorského plemene zapojí i táborská zoologická zahrada,“ dodává ředitel zoo Korec. Ovce jsou nyní na deponovaném pracovišti zoo.

Bavorské ovce lesní patří k malým až středně velkým plemenům. Ovce jsou obvykle bílé, vyskytují se ale i hnědé a černé varianty. Profil hlavy mají rovný, pro berany je typické zakřivení nosní kosti. Uši jsou vodorovné nebo svěšené. Toto plemeno je zvyklé na nepříznivé klimatické podmínky a vyznačuje se vysokou plodností i produkcí mléka.

Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech a největší soukromá zoo v Česku ZOO Tábor patří k nejmladším zahradám v Česku. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla ZOO Tábor otevřena o měsíc později. V roce 2021 ji navštívilo 110 tisíc lidí. Od října je otevřená každý den od 9:00 do 17:00.

Hlavním posláním zoo je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Nejvýznamnějším projektem táborské zoo je reintrodukce zubra evropského do přírodních rezervací v Evropě. Podrobnosti o návratu tohoto majestátního tvora a možnosti, jak tento projekt podpořit, lze nalézt na webu zazubra.cz. Zásadním vědeckým projektem ZOO Tábor je výzkum dlouhověkosti psů a zubrů, jehož cílem je výrazně prodloužit věk. Aktuálně v ZOO Tábor žije přes 380 zvířat více než 70 živočišných druhů.

Autor / zdroj: Filip Sušanka

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.