Tábor
Klid a majestátnost vyzařuje z jeřába mandžuského, kterého chová zoologická zahrada v Táboře. Návštěvníci, kteří se u jeho výběhu na chvíli zastaví, pocítí zklidnění na vlastní kůži. Pozorování jeřába Nicka klidně se procházejícího výběhem má úplně terapeutické účinky. Každému, kdo tohoto vzácného ptáka chvíli pozoroval, je jasné, proč hraje tak významnou roli v mytologii a výtvarném umění velké části východní Asie.
V Japonsku, kde jeřába mandžuského nazývají tančó, je dokonce národním symbolem a je chráněn zvláštním zákonem jako národní kulturní bohatství. V taoismu jsou symbolem dlouhověkosti a nesmrtelnosti. Jsou také symbolem věrnosti a šťastného stáří. Jeřáb se v legendách často proměňuje v krásnou ženu. Podle legend se dožívají tisíce let, po dvou tisíci letech pak podle pověstí vymění bílé peří za černé. Ve skutečnosti se jeřábi ve volné přírodě dožívají zhruba třiceti let, v zajetí až 65 let.
Jeřábi mandžuští jsou druhým největším druhem jeřábů. Ve volné přírodě v současnosti žije méně než tři tisíce jedinců, čímž se jeřáb mandžuský řadí mezi nejohroženější druhy ptáků. Přežívá jen díky velmi přísné ochraně a přikrmování na zimovištích. Hnízdí na Sibiři a na zimu jeřábi migrují na jih do Koreje, Číny, Taiwanu a Japonska. Největším ohrožením v jejich domovině je pro ně destrukce a postupný úbytek přirozených mokřadů, ve kterých žijí.
Jeřábi jsou známí svou věrností, žijí ve stálých párech až do smrti jednoho z partnerů. Zajímavostí jsou náročné zásnubní tance, kterými jeřábi v době toku upevňují partnerské pouto. Oba partneři se uklání, natahují na nohách, mávají křídly, poskakují a často si i sedají na patní klouby. Při těchto pohybech oba hlasitě troubí. Společně pečují i o vejce a mláďata. Samice snáší vždy jen dvě vejce, v sezení na nich se se samcem střídají. Mláďata s rodiči zůstávají až do další hnízdní sezóny. Jeřáb je vázaný na vodu, v ní si staví i hnízdo. Mimo dobu hnízdění se sdružují do různě velkých hejn.
ZOO Tábor je jednou z nejmladších zoologických zahrad v Česku a zároveň rozlohou největší v jižních Čechách a největší soukromou zoo v ČR. Rozlehlý přírodní areál láká k příjemným procházkám uprostřed zeleně. Zaměřuje se na chov ohrožených druhů zvířat, nejvýznamnějším projektem je reintrodukce zubra evropského. V táborské zoologické zahradě žije přes 380 zvířat více než 70 živočišných druhů.