VOLNÝ ČAS / Zoologické zahrady

Mývalka Emilka z táborské zoo se nejvíc zabaví se svým plyšovým kamarádem
Samice mývala severního Emilka žijící v táborké zoologické zahradě.  
Autor / zdroj foto: Eva Nemravová

Tábor

Nudíte se? Kupte si medvídka mývala. Tato legendární rada strýce Pepina z kultovního zfilmovaného románu Postřižiny má něco do sebe. Přesto bychom nedoporučovali řídit se jí. Mýval severní je totiž velmi živé zvíře, které se k chovu v domácích podmínkách absolutně nehodí. Z bytu dokáže udělat během malé chvíle kůlničku na dříví. I přes svůj roztomilý výraz není příliš kontaktní, naopak velice rád kouše. Navíc je to noční živočich, takže je nejvíce aktivní po setmění, což se v domácnosti také nemusí setkat s velkým pochopením. Přijďte se na něj raději podívat do táborské zoo. Třeba budete mít štěstí a ukáže se vám.

Právě obrácený životní cyklus, kdy den tráví spánkem, je hlavní příčinou toho, že mýval patří k těm pár zvířatům, která návštěvníci táborské zoologické zahrady spatří jen opravdu výjimečně. Ven z útulného domečku ho dokáže dostat jen máloco, většinou jen bohatě prostřená hostina. Mývalí slečna Emilka má navíc o důvod více, proč pohodlí své ubikace neopouštět. Poodhalila ho ošetřovatelka Eva Nemravová, díky které mohou návštěvníci alespoň trochu nahlédnout do soukromí mývalí samice. Emilka nejvíce času tráví se svým plyšovým kamarádem, bez něhož neudělá ani krok.

Mýval severní chovaný v ZOO Tábor jako všežravec nepohrdne nejrůznějším ovocem, rád si pochutná i na hmyzu, larvách, žížalách či vajíčkách. Ve volné přírodě loví také ryby, sladkovodní korýše, žáby a vodní želvy. Do vody se za potravou vydává velmi často.

Mýval žije samotářským životem, pouze během říje připadající převážně na zimní měsíce vyhledává jedince opačného pohlaví. Samci jsou polygamní, což znamená, že se páří postupně s několika samicemi. Naopak samice jsou monogamní a páří se vždy jen s jedním partnerem.

Mýval pochází ze severní a střední Ameriky. V jižních oblastech USA jsou mývalové aktivní po celý rok, kdežto v severních oblastech svého výskytu upadají do zimního spánku. Přední tlapky má téměř tak šikovné jako u opic, jsou schopní otevřít i domovní dveře na kliku nebo ledničku. Pokud má v dosahu vodní zdroj, svou potravu si před konzumací otírá nebo omývá.

ZOO Tábor, která se specializuje na chov a ochranu ohrožených druhů zvířat je nyní otevřená každodenně od 9:00 do 19:00.


ZOO Tábor je jednou z nejmladších zoologických zahrad v Česku a zároveň rozlohou největší v jižních Čechách a největší soukromou zoo v ČR. Rozlehlý přírodní areál láká k příjemným procházkám uprostřed zeleně. Zaměřuje se na chov ohrožených druhů zvířat, nejvýznamnějším projektem je reintrodukce zubra evropského. V táborské zoologické zahradě žije přes 380 zvířat více než 70 živočišných druhů. 

Autor / zdroj: Filip Sušanka

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.