VOLNÝ ČAS / Zoologické zahrady

Ara zelenokřídlý z táborské zoo ukazuje návštěvníkům práci silným zobákem
Ara zelenokřídlý z táborské zoo ukazuje návštěvníkům práci silným zobákem. 
Autor / zdroj foto: Filip Sušanka

Tábor

Otloukej se píšťaličko, říkávaly dříve děti, když si z čerstvých proutků vyřezávaly malé píšťalky. Ara zelenokřídlý z táborské zoo jakoby se je nyní snažil napodobit. Svým silným zobákem si pohrává s větvičkou, ale ať se snaží sebevíc, píšťalku z ní neudělá. Dřív z ní bude jen hromada třísek. Návštěvníci ZOO Tábor nicméně mohou zblízka sledovat, že zobák ar je nejenom velmi silný, ale také šikovný. Avšak pozor – nestrkat do klece prsty! Dopadly by ještě hůře než čerstvě utržená větvička.

Táborská zoologická zahrada chová velkou kolekci velkých papoušků, přičemž skupina ar zelenokřídlých patří k největším v Česku. Ara zelenokřídlý je druhý největší papoušek na světě, rozpětí křídel dosahuje až 125 centimetrů. Má velmi krásné zbarvení. Červené břicho, lopatky a hlavu střídá bílé peří na hlavě či světle modrý kostřec. Pestrou paletu barev doplňuje hřbet a křídla s temně zeleně zbarvenými pery. Tito papoušci žijí v tropických lesích Jižní Ameriky. Právě nekončící úbytek deštných pralesů, které jsou jeho přirozeným biotopem, ohrožují celosvětovou populaci ar zelenokřídlých nejvíce. Kromě toho se tento druh papouška v dospělosti často stává obětí lovců kvůli svému masu a peří. Mláďata zase často kradou pytláci přímo z hnízd, aby je prodali pro domácí chov. Na ten však nejsou příliš vhodní, protože jsou velmi nároční.

ZOO Tábor je jednou z nejmladších zoologických zahrad v Česku a zároveň rozlohou největší v jižních Čechách a největší soukromou zoo v ČR. Rozlehlý přírodní areál láká k příjemným procházkám uprostřed zeleně. Zaměřuje se na chov ohrožených druhů zvířat, nejvýznamnějším projektem je reintrodukce zubra evropského. V táborské zoologické zahradě žije přes 380 zvířat více než 70 živočišných druhů.

Autor / zdroj: Filip Sušanka

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.