VOLNÝ ČAS / Zoologické zahrady

Vlci arktičtí z táborské zoo si letošní zimu náramně užili
 
Autor / zdroj foto: Anna Kostohryzová

Tábor

Letošní zima s sebou kromě silných mrazů přinesla také spoustu sněhu, na což jsme dlouho nebyli zvyklí. Kromě dětí a milovníků zimních sportů si tohle počasí nejvíc užívala čtveřice vlků arktických z táborské zoologické zahrady.

Bratři Argo, Matěj, Bard a Jack totiž jako vlci arktičtí pochází z těch nejstudenějších končin světa. Přestože se všichni narodili v Táboře, geny se u nich nezapřou. Zima je jejich neoblíbenější roční období. Není divu, že i nyní pobíhají po svém rozlehlém výběhu sem a tam, jakoby hledali, kam se ta příjemně chladivá bílá hmota poděla. Občas se u toho trochu poperou, ale hlava smečky Jack si moc dobře dokáže pohlídat, aby se nevinná zábava nezvrhla v něco horšího. Jeho vůdčí roli si totiž nedovolí zpochybňovat vůbec nikdo. Když zavelí, každý ho hned poslechne. I kdyby to mělo znamenat konec zábavy.

Pomoci ZOO Tábor mohou lidé mnoha způsoby. Pokud patříte mezi milovníky zvířat a příznivce táborské zoo, můžete se stát adoptivním rodičem některého ze zvířat. Stačí se podívat na web ZOO Tábor www.zootabor.eu, kde naleznete všechny potřebné informace. Pomoc přivítají všechna zvířata. Už nyní lze kupovat také vstupenky či poukazy na některý ze zážitkových programů, například Nocování v zoo nebo Jeden den ošetřovatelem. Přes e-shop zoo lze koupit i její suvenýry či některou ze zajímavých knih.

Vlci arktičtí v ZOO Tábor patří mezi největší poddruhy vlka a pochází z nejsevernějších oblastí Kanady a Grónska. Chladnému podnebí jsou dobře přizpůsobení, mají velmi hustou srst. Žijí v přísně organizovaných smečkách, kde každý člen má své jasně dané místo. Smečku vede alfa samec s alfa samicí, kteří tvoří dominantní pár. Smečka společně loví i brání své teritorium. Jsou velmi vytrvalí a svou kořist dokáží pronásledovat velmi dlouho. Loví hlavně pižmoně, zajíce, soby a tuleně. Doupata mají ve skalních jeskyních, mělkých jámách, otvorech v zemi či zvětšených doupatech lišek.

Loňské opakované uzavření zoologických zahrad, které byly a stále jsou veřejnosti nepřístupné v úhrnu několik dlouhých měsíců, působí obrovské škody. Příjmy ze vstupného a platby za zážitkové programy činí podstatnou část tržeb táborské zoo. Kvůli nucenému uzavření se však její tržby propadly o hodně více než 1,5 milionu korun. Ztráty se navyšují také letos, protože zoo zůstává od začátku roku stále uzavřená. Na výživě pro zvířata a veterinární péči však šetřit nemůže, proto více než kdy jindy uvítá pomoc od svých fanoušků a obdivovatelů.

Autor / zdroj: Filip Sušanka

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.