KULTURA / Film

Do kin míří celovečerní dokument Srdce dubu. Předpremiéru bude mít v rámci Francouzského filmového festivalu
 
Autor / zdroj foto: Bohemia Motion Pictures

- Stromy – živé organismy a zároveň fascinující obrazový materiál pro režiséry dokumentárních filmů o přírodě. Žádný z nich však dosud nezachytil tento dokonalý ekosystém optikou jeho obyvatel. To se nyní podařilo francouzskému snímku Srdce dubu, který divákovi nabízí napětí, vazby i emoce odehrávající se pod mohutnou korunou stoletého dubu.

V hlavních rolích přitom nevystupuje nikdo jiný než sojky, veverky, nosatci, myši nebo mravenci. Ti jsou totiž součástí tohoto hemžícího se a bzučícího mikrokosmu, který je pevně svázán s majestátním dubem, jehož kořeny, kmen i koruna jim poskytuje nejen domov, ale také potravu a ochranu, ať už před přírodními živly, nebo dalším nebezpečím.

„Strom – a dub především – se může stát symbolem, nést význam a budovat napětí. Trvalo nám zhruba deset let, než se nám podařilo rozpracovat tuto prvotní myšlenku do rozsáhlého projektu. Zapojení Michela Fesslera coby spoluautora scénáře a Vincenta Copéreta jako tvůrce storyboardu nám umožnilo natočit ambiciózní film o přírodě,“ popisuje Laurent Charbonnier, jeden z režisérů, který se v minulosti podílel na tvorbě dokumentů jako Ptačí svět, Zamilovaná zvířata nebo Láska v divočině.

Zatímco přípravné práce na filmu započaly už v roce 2017, natáčení trvalo přibližně rok a půl. Autoři po celou dobu realizace spolupracovali s odborníky na faunu, flóru a biodiverzitu tak, aby zajistili soulad mezi scénáristickou tvorbou a zákonitostmi přírodního světa. Svým filmovým počinem chtěli ale také upozornit na význam ekologie, zranitelnost přírody a zároveň její neuvěřitelnou schopnost adaptace.

„Oba jsme velkými milovníky přírody. Vedle estetických požadavků, které byly pro tento projekt zásadní, jsme chtěli upozornit na nutnost ochrany našeho přírodního dědictví. Smyslový a poetický svět krále stromů se nabízel jako ideální způsob, jak vyprávět příběh, který dokáže dojmout, je ze života a zároveň je obecně srozumitelný, což jsou charakteristiky velkých filmových příběhů,” dodává druhý z režisérů, Michel Seydoux, pro něhož je Srdce dubu vůbec prvním debutem.

Autoři založili i tzv. etickou chartu, která tvůrcům dokumentu umožnila nejen ekologicky natáčet, ale současně připravit vzdělávací projekt pro mladší generaci, jehož součástí se mimo jiné stala i dopadová studie tohoto natáčení.

Stejně jako film využívá nejmodernější technologie k zachycení tvorů z bezprostřední blízkosti, za vizuálními inovacemi nezaostává ani zvuk, který pro diváky představuje jednu velkou hudební symfonii. Na starost si jej vzal Cyrille Aufort, skladatel hudby pro divadelní hry a filmy a nositel několika cen Conservatoire National Supérieur de Musique.

„Protože v tomto filmu nejsou dialogy ani mluvený komentář, hudba je tu z hlediska vyprávění nosnější než v hraném filmu. Může například naznačovat, co na plátně není vidět. Postupuji tak, že se nejdřív podívám na celý film a potom požádám režiséra, aby mi velmi jednoduše vysvětlil, co chce, aby cítil divák. Jedna věc je jistá: hudba nemá jen vyplňovat, musí mít určitou roli,” vysvětluje Cyrille Aufort, který předtím pracoval na filmech Luca Jacqueta Nebe a led (La Glace et le ciel) a Putování tučňáků (La Marche de l’empereur).

Poprvé bude film uveden již v předpremiéře na Festivalu francouzského filmu, a to navíc za účasti jednoho z režisérů, Michela Seydouxe. Ten film uvede 25. listopadu v 18 hod. v Kině 35 a o den později, 26. listopadu, v 16:30 v Kině Lucerna.

Premiéra filmu v kinech pak proběhne 1. prosince 2022. Do české distribuce jej uvádí společnost Bohemia Motion Pictures.

Autor / zdroj: Klára Duháčková


Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.