AKTUÁLNĚ / Doprava

Cestování Budějcemi s mobilem je zas o něco pohodlnější. Vylepšení přidává aplikace DPMCB, změny se dočkal i Sejf
 
Autor / zdroj foto: Barbora Fišer

České Budějovice

Přelom září a října v českobudějovické MHD doprovodily dvě novinky pro uživatele aplikací DPMCB a Sejf.

První z nich doručil Dopravní podnik města České Budějovice cestujícím ve své aplikaci DPMCB. Ta nově data z provozu promítá kromě funkce Aktuální odjezdy také do Vyhledávače spojení. Nejbližší spoje se tak uživatelům vyhledají i s ohledem na možné aktuální zpoždění, a to i při přestupech. Přibylo také označení nástupišť jednotlivých zastávek, a to nejen ve vyhledávači, ale hlavně přímo na označnících ve městě. Do konce roku by navíc dopravní podnik chtěl přidat další aktualizace funkcí aplikace. „Jen předplacenou jízdenku má v naší aplikaci k dnešku přes 8 000 uživatelů, další tisíce jich aplikaci pravidelně využívají pro její další funkce, jako vyhledání spojení a platby parkovného. Rozhodně ji tak chceme dále rozvíjet, a to i dle přání našich zákazníků,“ uvádí ředitel DPMCB Slavoj Dolejš.

Mezi moderní aplikace svým designem a upravenými funkcemi vkročila také aplikace Sejf, ve které si již řadu let cestující v Českých Budějovicích mohou kupoval jednotlivé jízdenky. Aplikace je nyní přístupná i pro novější verze mobilních operačních systémů, úhrada parkovacích lístků přešla na intuitivnější systém známý ze samostatné aplikace ParkSimply. Sejf 2.0 je do distribuce pro android a iOS uvolňován postupně, části uživatelů tak může být aktualizace dostupná až v průběhu října.

Více informací získáte na www.sejf.cz.

Novinky v aplikaci DPMCB

Zářijová aktualizace aplikace DPMCB se zaměřila na prostředí vyhledávače spojení. Ten nově navrhuje spojení mezi zadanými zastávkami i s ohledem na stav provozu. Ve vyhledávači cestující uvidí, zda spoje jedou na čas. Přestupy nově navrhne nejen dle jízdního řádu, ale i podle toho, zda je možné je při mimořádnostech v provozu stihnout.

Trojkou od Koníčka na Máj? Vyrazte na N3

Aktualizace vyhledávače spojení v aplikaci DPMCB doplnila projekt označení nástupišť, který pomáhá s orientací na zastávkách. Doplňkové označení písmenem N a číslovkou nesou od jara 2023 všechny zastávkové označníky na území Českých Budějovic. To pomáhá cestujícím vyznat se ve směrech jízdy. Ostatně většina zastávek MHD má dvě nástupiště, dokonce tři a více jich pak mají frekventovaně využívané zastávky jako Nádraží, U Koníčka, Poliklinika Sever nebo třeba Družba – IGY. S informací o nástupišti, kterou od letoška na zastávkách najdete, proto pracují i online nástroje v aplikace DPMCB, konkrétně Aktuální odjezdy a nyní i Vyhledávač spojení. Ochuzeni o tuto šikovnou navigaci nezůstanou ani ti, kteří si cesty českobudějovickou MHD vyhledávají v IDOS.

Hustý provoz vás nezaskočí

Aktuální data z provozu už můžou cestující v aplikaci najít od února 2023, a to v prostředí Aktuální odjezdy. Díky němu se snadno vyhýbají například situaci, kdy ve špičce vyráželi na bus podle jízdního řádu a až na zastávce zjišťovali, že spoj se v hustém provozu o několik minut zdrží. Díky Aktuálním odjezdům v aplikaci DPMCB můžou s informací o tom, za jak dlouho spoj reálně pojede, pracovat ještě dřív, než vyrazí na zastávku.

A právě tuhle výhodu u nejbližších spojů budou nyní mít i ti, kteří si spojení nechávají poradit vyhledávačem v aplikaci. Zjistí v něm, zda lze stihnout i předchozí spoj se zpožděním, při mimořádnostech v provozu jim pomůže také lépe naplánovat přestupy.

Vyhledávačem to nekončí

Další vylepšené funkce aplikace DPMCB se českobudějovický dopravní podnik chystá přidat do konce roku. Konkrétně se rozšíří využití QR kódů pro off-line kontroly průkazek. Novinkou bude také veřejností velmi žádané převádění stávajících dlouhodobých tištěných kupónů do aplikace. O spuštění nových služeb bude Dopravní podnik v nejbližších měsících informovat.

Autor / zdroj: Barbora Fišer

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.