Letecké muzeum Deštná / Deštná
Expozice představuje československé letce, kteří bojovali za druhé světové války i rozvoj civilní a vojenské aviatiky především na jihu Čech. Osudy řady legend našeho letectví, ale i některé dříve opomíjené jihočechy, kteří v letectví dosáhli mimořádných úspěchů, představuje nejen fotodokumentace, ale i autentické předměty z jejich pozůstalosti.
Expozice Leteckého muzea, kterou vytvořili členové Klubu historie letectví v Jindřichově Hradci v objektu bývalého kina města Deštná, je rozdělena na válečnou a poválečnou část.
Z prostor vstupní haly a bývalé šatny vznikly dvě samostatné části, které jsou rozděleny kopií protiletadlového krytu. Vně je nainstalována expozice přibližující osudy čs. válečných letců od odchodu našich vojáků do Polska, následně do Francie a posléze do Velké Británie. Toto období dokumentuje řada trojrozměrných exponátů, včetně vyznamenání, uniforem, modelů a fragmentů z válečných letounů (mj. z B-24 Liberatoru "PP-Y" 311. čs. perutě nalezených na Orknejských ostrovech) a plastikových modelů. V expozici nechybí ani připomínka o našich letcích ve Slovenském národním povstání, včetně návratu čs. letců z východu a západu do osvobozené vlasti.
Bezesporu v České republice ojedinělá je "pietní místnost", ve které najdete nejen velkoplošnou fotografii největšího československého vojenského hřbitova ve Velké Británii v Brookwoodu, ale především seznamy všech našich padlých válečných letců a prstě z jejich hrobů, které ze svých třináci zahraničních expedic po Evropě přivezli členové KHL.
V další části expozice uvidíte jeden z nejvězších unikátů muzea, motor z Messerschmittu Bf-109 a torzo trupu s kabinou Bf-109 a táhla z La-5 FN poručíka Bohumila Mráze sestřeleného 7. 10. 1944 na Slovensku.
V druhé místnosti pak najdete řadu exponátů a dokumentů přibližující sportovní i vojenské československé letectví od I. republiky po nedávnou současnost. Uvidíte zde větroně Šohaj, fragmenty z MiGů a jejich součástí, Su-7, v závěru pak expozici připomínající historii dlouholetého spolupracovníka KHL 153. záchranného praporu v J. Hradci.
Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.