KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Pošumavské hasičské muzeum Stachy láká na unikátní hasičské stříkačky z 19. století. Chloubou je hasičský vůz OPEL Blitz z roku 1943
 
Autor / zdroj foto: Pošumavské hasičské muzeum Stachy

Pošumavské hasičské muzeum Stachy / Stachy

V přízemí Pošumavského hasičského muzea Stachy najdete ty největší exponáty - hasičská auta. V patře jsou pak vystaveny starobylé hasičské stříkačky, zvané koňky, poháněné lidskou silou, přenosné stříkačky a hasičská výzbroj a výstroj. Stěny muzea jsou vyzdobeny malovanými obrazy s hasičskou tématikou z 19. století, včetně dobových kostýmů, dále unikátními helmami a dalšími částmi historické hasičské techniky.

Mezi nejhezčí renovované exponáty se jistě řadí hasičský vůz OPEL Blitz z roku 1943, který je plně pojízdný. Tento vůz je chloubou hasičů Stachy při různých akcích po celé republice, kde mimo jiné pravidelně dostává mnoho ocenění.

Dalším zajímavým exponátem je také Speciál Saviem s nástavbou Biro, vyrobený v sedmdesátých letech ve Francii pro Kaučuk v Kralupech. Údajně byly vyrobeny asi tři kusy, z nichž dva koupilo od chemičky Pošumavské hasičské muzeum ve Stachách, kde je jeden k vidění, druhý je zapůjčen do muzea hasičů Plzeňska na zámku v Nebílovech a třetí má být na Slovensku ve Slovnaftu. Náplň tvoří šest tun prášku, dosah je něco okolo sedmdesáti metrů a než se stihne vyprázdnit, uběhnou celé dvě minuty.

Při návštěvě Pošumavského hasičského muzea si také nelze nevšimnout celé řady unikátních hasičských stříkaček z konce 19. století.


Z historie muzea
Myšlenka vybudovat muzeum hasičské techniky vznikla kuriozně při celostátním setkání sborů dobrovolných hasičů na slavnostech v Litoměřicích v podstatě z výzvy ostatních sborů. V roce 2001 se nápad začal realizovat. 

Muzeum bylo zbudováno díky velkému nadšení členů místního sboru dobrovolných hasičů, obyvatel Stach a dalších pomocníků a za finančního přispění Okresního úřadu v Prachaticích a fondu Phare. Muzeum bylo slavnostně otevřeno a vysvěceno 12. července roku 2003.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.