KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Hrad Rožmberk umožňuje seznámit se s prací kata. Odvážlivci si zkusí mučící nástroje na vlastní kůži
 
Autor / zdroj foto: Hrad Rožmberk

Hrad Rožmberk / Rožmberk nad Vltavou

Navštívíte-li hrad Rožmberk, nechte se usadit do sklepení hradu, ve kterém se nachází katovna a vyslechněte si výklad o historii hrdelního soudnictví a útrpného práva v českých i okolních zemích. Seznamte se s prací kata, který vykonával nejen hrdelní rozsudky, ale také pomocí tortury vymáhal z obviněných doznání. Odvážní zájemci si mohou dobové mučící nástroje osahat a některé z nich vyzkoušet na vlastní kůži.

Buquoyské sbírky
Prohlídková trasa vás zavede nejen do doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voků, ale představí vám hlavně slavný rod Buquoyů, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války. Cenné sbírky soustředěné do hradních interiérů daly už v polovině 19. století vzniknout rodovému muzeu připomínajícímu slávu rodu, jehož původním domovem byla Francie.

Muzeum hrdelního soudnictví a katovna
Nechte se usadit do sklepení hradu, ve kterém se nachází katovna a vyslechněte si výklad o historii hrdelního soudnictví a útrpného práva v českých i okolních zemích. Seznamte se s prací kata, který vykonával nejen hrdelní rozsudky, ale také pomocí tortury vymáhal z obviněných doznání. Odvážní zájemci si mohou dobové mučící nástroje osahat a některé z nich vyzkoušet na vlastní kůži.

Anglická věž
Vystupte na věž po bezmála dvou stech schodech. Jako odměna na vás čeká nádherný výhled na celý areál hradu a okolní romantickou krajinu. Taky si můžete prohlédnout model hradu, který zachycuje jeho podobu ve 14. – 15. století.

Na ty nejmenší si hrad připravil speciální dětský okruh, přizpůsoben věku a znalostem malých účastníků.


Z historie hradu
Hrad pocházející z poloviny 13. století patří mezi nejstarší hrady Vítkovců, předchůdců jednoho z nejvýznamnějších českých šlechtických rodů - Rožmberků. Jedná se o komplex původně dvou rožmberských hradů tzv. Dolní hrad a Horní hrad, z něhož se zachovala pouze kamenná hláska zvaná Jakobínka.

Horní část byla později upravena na letní šlechtické sídlo. Rovněž Dolní hrad prošel několika přestavbami, z nichž nejvýznamněji ovlivnila podobu hradu renesance a konečně styl anglické novogotiky. V 19. století byla tato část posledními majiteli – rodem Buquoyů přeměněna v romantické muzeum přístupné veřejnosti, jehož interiér dnes doplňují cenné sbírky obrazů, zbraní, nábytku, porcelánu a skla. V Rožmberské síni je portrét Bílé paní Perchty z Rožmberka, která se zde podle pověsti zjevuje.

Současná podoba hradu je výsledkem právě přestavby v duchu romantické gotiky, čemuž odpovídá i úprava interiérů. Typickou pro uvedené období je vstupní hala s bohatě zdobeným dřevěným schodištěm, Křižácká galerie, kde jsou umístěny portréty vůdců křížových výprav, zbrojnice, jež soustřeďuje sbírku zbraní, zbrojí etc. z různých historických období.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu hradu.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.