VĚDA A TECHNIKA / Věda a výzkum

Pracovníci Jihočeské univerzity analyzovali vzácné archeologické naleziště v Egyptě

ČESKÉ BUDĚJOVICE

Pracovníci Jihočeské univerzity analyzovali v rámci expedice Abusír vzácné archeologické naleziště v Egyptě. Oba vědci, Jaromír Beneš a Adéla Pokorná, se již dlouhodobě na výzkumu v Egyptě podílejí.

V rámci expedice analyzovali jihočeští vědci desítky archeobotanických vzorků z výzkumů mastaby (hrobky) z přelomu třetí a čtvrté dynastie z doby 2800 let před Kristem a dále cenný soubor rostlinných makrozbytků z pozdního období (1. tisíciletí před Kristem). Oba analytici zprovoznili polní paleoekologickou laboratoř, jejíž součástí je pracoviště optické mikroskopie. K cenným výsledkům výjezdu těchto pracovníků patří například analýza zápalných obětí.

"Vedle analytické práce se českobudějovičtí odborníci zúčastnili výjezdů do odlehlých pouštních oblastí Západní a Východní pouště. Jejich účast podpořil Výzkumný záměr Českého egyptologického ústavu a Přírodovědecké fakulty JU. Práce byly rovněž součástí grantového projektu Akademie věd ČR „Environmentální historie Západní pouště, Egypt“, jehož nositelem je Geologický ústav AV ČR Praha," upřesnila mluvčí univerzity Hana Bumbová.

Akademická obec se s výsledky expedice bude moci seznámit 8. června 2010, kdy Archeologický ústav JU uspořádá přednášku Jaromíra Beneše a Adély Pokorné pod názvem "Archeobotanický výzkum v Abusíru a v pouštních oblastech Egypta. Výsledky expedic 2009 a 2010". Oba pracovníci, kteří se v závěru uplynulého týdne vrátili z Egypta domů, se dlouhodobě podílejí na výzkumu Českého egyptologického ústavu FF UK Praha jako specialisté na analýzu materiálů rostlinného původu.

Autor / zdroj: Mediafax

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.