VOLNÝ ČAS / Zoologické zahrady

Zubr, na jehož záchraně se podílí ZOO Tábor, se dostane na seznam druhů chráněných v ČR
Zubřice Karla v táborské zoo. 
Autor / zdroj foto: zootabor.eu

TÁBOR

Zubr evropský je jedním z mála živočichů, kteří se letos nově dostanou na český Seznam zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů.

Seznam čítající více než 800 položek se rozroste poprvé od svého vzniku v roce 1992. V té době se zubr evropský v Česku nevyskytoval, proto nebyl na seznam zařazen. Nyní už žije ve dvou lokalitách na území bývalých vojenských újezdů, od konce loňského roku zubra chová i ZOO Tábor. Čtyřletá zubří samice Karla se zde má stát základem stáda, v němž by měli vyrůstat jedinci vhodní pro vypuštění do volné přírody.

"Naše zoologická zahrada se specializuje na chov ohrožených druhů zvířat. Umožnit návrat zubra do volné přírody v České republice je proto pro nás naplněním jednoho z hlavních poslání ZOO Tábor. Samice Karla, kterou jsme do Tábora přivezli loni 10. prosince z hodonínské zoologické zahrady, by se měla stát základem nového stáda, které bychom v Táboře rádi založili. V budoucnu bychom chtěli odchovávat zvířata, která by bylo možné vypustit do volné přírody," prohlásil ředitel ZOO Tábor Evžen Korec. Do dvou let by podle něj mělo v Táboře žít až pětičlenné stádo zubrů.

Táborská zoologická zahrada bude při odchovu a vypouštění do volné přírody spolupracovat se společností Česká krajina. Tu společně se svým generálním sponzorem a developerským lídrem EKOSPOL dlouhodobě podporuje. I díky této podpoře mohli zoologové první neděli loňského prosince vypustit na pastviny bývalého vojenského prostoru Milovice prvních sedm zubrů ze tří polských rezervací.

Evropský příbuzný severoamerického bizona, zubr, byl po staletí vládcem českých lesů. Během středověku ale lidé zubry vyhubili. V 16. století se sice arcivévoda Ferdinand II. Tyrolský pokusil zubry vypustit do lesů na Brandýsku a Křivoklátsku, ale tato snaha nebyla úspěšná. Odhaduje se, že na českém území zubr vyhynul v 18. století. Zubr jako živočišný druh přežil pouze díky chovům v zajetí. Stalo se tak opravdu na posledních chvíli, protože ve dvacátých letech minulého století evidovali ochranáři posledních 54 jedinců zubra.

Díky propracovanému systému odchovu a rozmnožování počet zubrů postupně opět rostl až na současných několik tisíc. V posledních letech se i díky těmto úspěchů stal zubr jedním ze symbolů záchrany původních druhů starého kontinentu. Na vrácení těchto majestátních tvorů do české přírody se od loňského roku podílí také ZOO Tábor.

Podpořit chov a rozmnožování zubrů v táborské zoo může kdokoliv, stačí adoptovat zubří samici Karlu. Bližší informace o adopci zvířat naleznou zájemci na webu www.zootabor.eu. Na návrat zubrů do volné přírody přispějí částí vstupného i návštěvníci ZOO Tábor. Otevřeno je celou zimu o víkendech od 9:00 do 16:00.

Autor / zdroj: Filip Sušanka

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.