VĚDA A TECHNIKA / Věda a výzkum

25.5.2010

Pracovníci Jihočeské univerzity analyzovali vzácné archeologické naleziště v Egyptě

ČESKÉ BUDĚJOVICE

Pracovníci Jihočeské univerzity analyzovali v rámci expedice Abusír vzácné archeologické naleziště v Egyptě. Oba vědci, Jaromír Beneš a Adéla Pokorná, se již dlouhodobě na výzkumu v Egyptě podílejí.

V rámci expedice analyzovali jihočeští vědci desítky archeobotanických vzorků z výzkumů mastaby (hrobky) z přelomu třetí a čtvrté dynastie z doby 2800 let před Kristem a dále cenný soubor rostlinných makrozbytků z pozdního období (1. tisíciletí před Kristem). Oba analytici zprovoznili polní paleoekologickou laboratoř, jejíž součástí je pracoviště optické mikroskopie. K cenným výsledkům výjezdu těchto pracovníků patří například analýza zápalných obětí.

"Vedle analytické práce se českobudějovičtí odborníci zúčastnili výjezdů do odlehlých pouštních oblastí Západní a Východní pouště. Jejich účast podpořil Výzkumný záměr Českého egyptologického ústavu a Přírodovědecké fakulty JU. Práce byly rovněž součástí grantového projektu Akademie věd ČR „Environmentální historie Západní pouště, Egypt“, jehož nositelem je Geologický ústav AV ČR Praha," upřesnila mluvčí univerzity Hana Bumbová.

Akademická obec se s výsledky expedice bude moci seznámit 8. června 2010, kdy Archeologický ústav JU uspořádá přednášku Jaromíra Beneše a Adély Pokorné pod názvem "Archeobotanický výzkum v Abusíru a v pouštních oblastech Egypta. Výsledky expedic 2009 a 2010". Oba pracovníci, kteří se v závěru uplynulého týdne vrátili z Egypta domů, se dlouhodobě podílejí na výzkumu Českého egyptologického ústavu FF UK Praha jako specialisté na analýzu materiálů rostlinného původu.

Autor / zdroj: Mediafax

Doporučujeme

Zajímáte se o kosmetiku? Máte rádi kontakt s lidmi? Chcete si splnit své sny a přání?

Staňte se Avon Lady/Avon Gentlemanem! Staňte se Sales Leaderem! Nebo jen registrovaným zákazníkem. Registrace a vstupní materiály zdarma, žádné členské poplatky. AVON bude Váš koníček, přivýdělek a bude vás to bavit.
www.avon-registrace.eu

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Výstava přibližuje historii Jihočeského divadla. Můžete si zkusit práci herce, scénografa či zvukaře

Jihočeskému divadlu je v tomto roce 100 let, ale nejen to, historická budova Jihočeského divadla slaví 200 let, Malé divadlo 70 let, opera a balet 60

Post

Výstava Leonardo umožňuje ponořit se do říše da Vinciho

Do 8. září čeká v podkroví budovy Velké solnice na ty, kteří se chtějí přenést do doby a mysli Leonarda da Vinci, velké dobrodružství. Interaktivní vý

Post

Český Krumlov znovu ožije festivalem, který patří k nejprestižnějším v Česku

Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově patří mezi nejvýznamnější kulturní akce v České republice a stal se trvalou součástí evropského kulturn

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.avon-registrace.eu www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA