VĚDA A TECHNIKA / Věda a výzkum

25.5.2010

Pracovníci Jihočeské univerzity analyzovali vzácné archeologické naleziště v Egyptě

ČESKÉ BUDĚJOVICE

Pracovníci Jihočeské univerzity analyzovali v rámci expedice Abusír vzácné archeologické naleziště v Egyptě. Oba vědci, Jaromír Beneš a Adéla Pokorná, se již dlouhodobě na výzkumu v Egyptě podílejí.

V rámci expedice analyzovali jihočeští vědci desítky archeobotanických vzorků z výzkumů mastaby (hrobky) z přelomu třetí a čtvrté dynastie z doby 2800 let před Kristem a dále cenný soubor rostlinných makrozbytků z pozdního období (1. tisíciletí před Kristem). Oba analytici zprovoznili polní paleoekologickou laboratoř, jejíž součástí je pracoviště optické mikroskopie. K cenným výsledkům výjezdu těchto pracovníků patří například analýza zápalných obětí.

"Vedle analytické práce se českobudějovičtí odborníci zúčastnili výjezdů do odlehlých pouštních oblastí Západní a Východní pouště. Jejich účast podpořil Výzkumný záměr Českého egyptologického ústavu a Přírodovědecké fakulty JU. Práce byly rovněž součástí grantového projektu Akademie věd ČR „Environmentální historie Západní pouště, Egypt“, jehož nositelem je Geologický ústav AV ČR Praha," upřesnila mluvčí univerzity Hana Bumbová.

Akademická obec se s výsledky expedice bude moci seznámit 8. června 2010, kdy Archeologický ústav JU uspořádá přednášku Jaromíra Beneše a Adély Pokorné pod názvem "Archeobotanický výzkum v Abusíru a v pouštních oblastech Egypta. Výsledky expedic 2009 a 2010". Oba pracovníci, kteří se v závěru uplynulého týdne vrátili z Egypta domů, se dlouhodobě podílejí na výzkumu Českého egyptologického ústavu FF UK Praha jako specialisté na analýzu materiálů rostlinného původu.

Autor / zdroj: Mediafax

Doporučujeme

Zajímáte se o kosmetiku? Máte rádi kontakt s lidmi? Chcete si splnit své sny a přání?

Staňte se Avon Lady/Avon Gentlemanem! Staňte se Sales Leaderem! Nebo jen registrovaným zákazníkem. Registrace a vstupní materiály zdarma, žádné členské poplatky. AVON bude Váš koníček, přivýdělek a bude vás to bavit.
www.avon-registrace.eu

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Včelám se na radnici daří

Čtyři úly včel byly na střechu radnice umístěny v dubnu 2013. Jeden úl má v současnosti asi 80 000 dělnic, 1500 trubců a jednu matku, která je takovou

Post

Další ročník soutěže Rozkvetlé město je v plném proudu

Pro všechny milovníky okrasných rostlin a barevně voňavého prostředí připravily České Budějovice další ročník soutěže Rozkvetlé město s několika novin

Post

V Táboře bylo otevřeno nové odběrové centrum pro dárce krve

Každý čtvrtek celkem 60 lidí. Třicet dopoledne a stejný počet odpoledne. S takovou kapacitou počítá nové odběrové centrum pro dárce krve v Táboře.

PARTNEŘI

www.avon-registrace.eu www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA

Aktivní Dítě