CESTOVÁNÍ / Zoologické zahrady

Popis: Silvie Rokosová pravidelně jezdí do ZOO Tábor nejen za adoptivním Čunimírem, prasátkem göttingenským, kterého dostala jako originální dárek
Silvie Rokosová pravidelně jezdí do ZOO Tábor nejen za adoptivním Čunimírem, prasátkem göttingenským, kterého dostala jako originální dárek
16.4.2020

Dočasně uzavřená ZOO Tábor přichází každý měsíc o statisíce korun

TÁBOR

Ztráty prohlubuje skutečnost, že kromě příjmů ze vstupného a prodeje suvenýrů přišla také o příjmy ze speciálních programů pro návštěvníky, jakými jsou například den ošetřovatelem nebo nocování v ZOO Tábor. Nyní je navíc ještě uzavřená restaurace v areálu zoologické zahrady.

Jediným zdrojem peněz jsou teď příjmy ze sponzoringu zvířat, zásadně se proto zvyšuje důležitost příspěvků od podporovatelů zahrady a milovníků zvířat. Proto by táborská zoo uvítala, aby lidé s těmito příspěvky nečekali až na znovuotevření, ale pomohli zahradě už nyní v této velmi těžké chvíli.

„Vážím si všech našich sponzorů i adoptivních rodičů zvířat, protože nám svými příspěvky pomáhají financovat nejen krmení ale také pravidelnou péči o zvířata, a to včetně péče veterinární. Velikost srdcí našich přispěvatelů se ukazuje obzvlášť v této složité době, kdy uzavřená zoo přichází o významnou část příjmů,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Finanční situace zahrady není kvůli propadu příjmů vůbec růžová, ale podle Korce rozhodně nehrozí, že by se táborským zvířatům nedostávalo potřebné péče ve vysoké kvalitě. „To v žádném případě nepřichází v úvahu! Sami hledáme úspory hlavně v provozních nákladech, byli jsme dokonce nuceni snížit počet zaměstnanců. Stejně tak jsme výrazně omezili náklady na marketing včetně toho, že jsme zcela zrušili tiskovou a venkovní inzerci. Větší úspory už ale nalézt nemůžeme, pokud nechceme ošidit zvířata,“ říká Evžen Korec a zdůrazňuje, že péče o zvířata je i nyní zachována v plném rozsahu.

ZOO Tábor, stejně jako jakákoliv jiná zoologická zahrada, není ani v obvyklých podmínkách provozu ekonomicky soběstačná. Je zcela závislá na sponzorských darech, podstatné jsou hlavně příspěvky veřejnosti a firem. Přispěvatelé si mohou vybrat ze dvou možností – buď adoptují konkrétní zvíře a přispívají jen na ně, nebo sponzorují zoologickou zahradu jako takovou.

Každý, kdo adoptuje zvíře podle vlastního výběru, dostává jako pozornost adopční certifikát, celoroční vstupenku a knihu s podpisem autora zdarma (na výběr má z titulů Evžena Korce: Jak jsem zachránil ZOO v Táboře, Noční život v ZOO Tábor nebo knihu Jak prodloužit život vašeho psa). Navíc jméno každého sponzora či adoptivního rodiče je uvedeno v seznamu sponzorů, ve výroční zprávě zoologické zahrady a na webových stránkách zoo. Jméno adoptivního rodiče je také uvedeno na cedulce u daného adoptovaného zvířete. Sponzorský dar je též odečitatelný z daní.

Adopce zvířat nezřídka slouží i jako originální dárek.  „Já jsem dostala prasátko göttingenské jako neobvyklý dárek ke svým narozeninám,“ usmívá se Silvie Rokosová, která spolu se svým partnerem pravidelně přijíždí adoptivního Čunimíra do ZOO Tábor navštěvovat. Nenechávají si ujít ani výjimečné akce se speciálním programem, které zoologická zahrada pro přispěvatele pravidelně pořádá.

Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech ZOO Tábor patří k nejmladším zahradám v Česku. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla ZOO Tábor otevřena o měsíc později. Jen vloni ji navštívilo 86 tisíc lidí. Nyní je však kvůli mimořádné situaci ohledně šíření koronaviru pro veřejnost dočasně uzavřená. Hlavním posláním zoo je chov a ochrana ohrožených druhů zvířat. Aktuálně v ZOO Tábor žije přes 310 zvířat takřka 80 živočišných druhů.

Autor / zdroj: Filip Sušanka

Doporučujeme

Zajímáte se o kosmetiku? Máte rádi kontakt s lidmi? Chcete si splnit své sny a přání?

Staňte se Avon Lady/Avon Gentlemanem! Staňte se Sales Leaderem! Nebo jen registrovaným zákazníkem. Registrace a vstupní materiály zdarma, žádné členské poplatky. AVON bude Váš koníček, přivýdělek a bude vás to bavit.
www.avon-registrace.eu

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Chodník v ulici Josefa Lomského bude opraven

Kompletní obnovy se dočká chodník v ulici Josefa Lomského v Suchém Vrbném.

Post

Kopytníci v ZOO Tábor využívají v letním horku speciální „drbátka“

Léto, sluncem rozpálený vzduch a spousta obtížného hmyzu. I to patří k prázdninám a dovoleným. A zatímco člověk, když si potřebuje poškrabat svědící k

Post

Cizinec za volantem nadýchal téměř 2 ‰ alkoholu

Muž, přicházející a usedající za volant osobního vozidla stojícího na benzinové čerpací stanici v ulici Na Dlouhé louce, vzbudil v neděli nad ránem po

PARTNEŘI

www.avon-registrace.eu www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA

Aktivní Dítě