AKTUÁLNĚ / Společnost

12.1.2010

Většina Čechů preferuje rodinu se dvěma dětmi

Více jak dvě třetiny Čechů se domnívají, že nejoptimálnější rodina je se dvěma dětmi, ideální věk otce i matky při narození prvního dítěte je 25 až 29 let. Vyplývá to z výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Z výzkumu vyplývá, že 70 procent respondentů vidí ideál v modelu rodiny se dvěma dětmi. Tři děti považuje za nejlepší pětina respondentů, sedmi osloveným ze sta se nejvíce zamlouvají rodiny s jedináčky. Podle CVVM je názor, že ideálně mají být v rodině dvě děti, v české společnosti dlouhodobě hluboce zakořeněn.

Ideální věk matky i otce při prvním dítěti je podle respondentů v rozmezí od 25 do 29 let, v obou případech s takovým věkem souhlasila až polovina respondentů. Jako konkrétní věk byl u otců nejčastěji zmiňován věk třiceti let, to navrhlo 29 procent dotázaných, stejný počet respondentů si také myslí, že ideální věk matky u prvního dítěte je 25 let.

Z předchozích výzkumů vyplývá, že představy o ideálním věku při narození prvního dítěte se v posledních pěti letech výrazně proměnily, a to zejména v případě věku matky. Zatímco v roce 2004 se polovina dotázaných domnívala, že žena by měla mít první dítě před 25. narozeninami, v roce 2009 sdílí stejný názor asi třetina účastníku výzkumu.

Výzkum se také zabýval otázkou, zda ti co jsou svobodní, rozvedení či ovdovělí plánují v budoucnu sňatek. 38 procent dotázaných o svatbě uvažuje, o procento méně respondentů odpovědělo "ne". Čtvrtina respondentů nebyla zatím rozhodnuta.

Uzavřít v budoucnu svazek jsou rozhodnuty častěji svobodné ženy, plánují to téměř tři čtvrtiny z nich. Mezi svobodnými muži se chtělo oženit 52 procent dotázaných. Rozvedené ženy chtějí podle výzkumu uzavřít další sňatek v daleko menším počtu, uvažuje o tom pouze 13 procent z nich a v téměř dvou třetinách případů jsou rozvedené ženy rozhodnuty se už nevdat. Mezi rozvedenými muži mělo na danou otázku v úmyslu opakovaný sňatek uzavřít sedm procent dotázaných. Vdovy a vdovci v naprosté většině uzavírat další manželství již nechtějí.

Téměř tři pětiny respondentů uvažují o sňatku kvůli dětem, čtvrtina vnímá sňatek jako samozřejmost a normu a 18 procent si myslí, že "ve dvou se to lépe táhne". Každý jedenáctý dotázaný potom chápe sňatek jako zavržení vážného vztahu a z lásky.

Autor / zdroj: Mediafax

Doporučujeme

Zajímáte se o kosmetiku? Máte rádi kontakt s lidmi? Chcete si splnit své sny a přání?

Staňte se Avon Lady/Avon Gentlemanem! Staňte se Sales Leaderem! Nebo jen registrovaným zákazníkem. Registrace a vstupní materiály zdarma, žádné členské poplatky. AVON bude Váš koníček, přivýdělek a bude vás to bavit.
www.avon-registrace.eu

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Třeboňský masopust

Masopust si v Třeboni letos připomeneme v sobotu 23. února. Přijede růžičková koleda z Nových Hradů, nejen dospělácká, ale i dětská, maškary a muzikan

Post

Jihočeský kraj chce zvýšit bezpečnost na silnicích. Policii daroval laserové rychloměry

Jihočeský kraj chce v regionu snížit počet dopravních nehod s často fatálními následky. Policii České republiky proto daroval dva laserové rychloměry,

Post

Jihočeští silničáři už spotřebovali více posypu, než za celou loňskou zimu

Více posypových materiálů než za celou minulou zimní sezónu spotřebovala Správa a údržba silnic Jihočeského kraje od listopadu 2018 do začátku února 2

PARTNEŘI

www.avon-registrace.eu www.wwwdesign.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA