AKTUÁLNĚ / Společnost

12.1.2010

Většina Čechů preferuje rodinu se dvěma dětmi

Více jak dvě třetiny Čechů se domnívají, že nejoptimálnější rodina je se dvěma dětmi, ideální věk otce i matky při narození prvního dítěte je 25 až 29 let. Vyplývá to z výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Z výzkumu vyplývá, že 70 procent respondentů vidí ideál v modelu rodiny se dvěma dětmi. Tři děti považuje za nejlepší pětina respondentů, sedmi osloveným ze sta se nejvíce zamlouvají rodiny s jedináčky. Podle CVVM je názor, že ideálně mají být v rodině dvě děti, v české společnosti dlouhodobě hluboce zakořeněn.

Ideální věk matky i otce při prvním dítěti je podle respondentů v rozmezí od 25 do 29 let, v obou případech s takovým věkem souhlasila až polovina respondentů. Jako konkrétní věk byl u otců nejčastěji zmiňován věk třiceti let, to navrhlo 29 procent dotázaných, stejný počet respondentů si také myslí, že ideální věk matky u prvního dítěte je 25 let.

Z předchozích výzkumů vyplývá, že představy o ideálním věku při narození prvního dítěte se v posledních pěti letech výrazně proměnily, a to zejména v případě věku matky. Zatímco v roce 2004 se polovina dotázaných domnívala, že žena by měla mít první dítě před 25. narozeninami, v roce 2009 sdílí stejný názor asi třetina účastníku výzkumu.

Výzkum se také zabýval otázkou, zda ti co jsou svobodní, rozvedení či ovdovělí plánují v budoucnu sňatek. 38 procent dotázaných o svatbě uvažuje, o procento méně respondentů odpovědělo "ne". Čtvrtina respondentů nebyla zatím rozhodnuta.

Uzavřít v budoucnu svazek jsou rozhodnuty častěji svobodné ženy, plánují to téměř tři čtvrtiny z nich. Mezi svobodnými muži se chtělo oženit 52 procent dotázaných. Rozvedené ženy chtějí podle výzkumu uzavřít další sňatek v daleko menším počtu, uvažuje o tom pouze 13 procent z nich a v téměř dvou třetinách případů jsou rozvedené ženy rozhodnuty se už nevdat. Mezi rozvedenými muži mělo na danou otázku v úmyslu opakovaný sňatek uzavřít sedm procent dotázaných. Vdovy a vdovci v naprosté většině uzavírat další manželství již nechtějí.

Téměř tři pětiny respondentů uvažují o sňatku kvůli dětem, čtvrtina vnímá sňatek jako samozřejmost a normu a 18 procent si myslí, že "ve dvou se to lépe táhne". Každý jedenáctý dotázaný potom chápe sňatek jako zavržení vážného vztahu a z lásky.

Autor / zdroj: Mediafax

Doporučujeme

Zajímáte se o kosmetiku? Máte rádi kontakt s lidmi? Chcete si splnit své sny a přání?

Staňte se Avon Lady/Avon Gentlemanem! Staňte se Sales Leaderem! Nebo jen registrovaným zákazníkem. Registrace a vstupní materiály zdarma, žádné členské poplatky. AVON bude Váš koníček, přivýdělek a bude vás to bavit.
www.avon-registrace.eu

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Další část stavby D3 byla zahájena

Nový úsek dálnice D3 Úsilné - Hodějovice o délce 7,2 kilometru zkompletuje obchvat Českých Budějovic. Po celé jeho dvacetikilometrové délce se řidiči

Post

Budějovice padly s Chomutovem a přišly o poslední naději na postup

V osmém kole baráže Motor podlehl Pirátům z Chomutova a přišel i o teoretickou naději na postup do extraligy.

Post

Pardubice otočily v koncovce zápas na Kladně

Třetí barážový zápas proti Pardubicím se z kladenské strany nevyvíjel špatně, ale měl pro domácí hořký konec. Inkasovali třikrát během posledních pěti

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.avon-registrace.eu www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA