AKTUÁLNĚ / Společnost

17.4.2015

V Českém Krumlově vznikne Centrum studijních pobytů

ČESKÝ KRUMLOV

Národní památkový ústav zahájil realizaci unikátního projektu v areálu státního hradu a zámku Český Krumlov, kde se otevře nové Centrum studijních pobytů.

V budově tzv. Sloupové síně vzniknou přednáškové sály a ubytovací kapacity pro frekventanty intenzivních studijně rekreačních pobytů z tuzemských i zahraničních univerzit. Projekt, podpořený z Finančních mechanismů Evropského hospodářského prostoru 2009-2014, programu CZ 06 Kulturní dědictví a současné umění, bude dokončen v dubnu roku 2016.

„Cílem projektu je nejen stavební a památková obnova dlouho nevyužívaného a historicky zajímavého objektu bývalé Sloupové síně, ale zároveň atraktivní a funkční rehabilitace pro zcela nové využití – pro poznání, bádání a studium. Mimořádné hodnoty místa, památky UNESCO Český Krumlov, nesmějí být vnímány jen jako turistická atraktivita a podnikatelský potenciál, ale musí být i poznávány, studovány a musí být o ně pečováno,“ shrnuje zásadní poslání projektu kastelán Pavel Slavko. „Studijní a badatelský potenciál Centra je chápán jako adekvátní a vhodná protiváha masového turistického ruchu, která navíc do Českého Krumlova může přilákat co nejširší spektrum studijních oborů, jež by mohly těžit z bohaté nabídky českokrumlovského regionu,“ dodává Petr Pavelec, ředitel Územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

Projekt získal dotaci z Finančních mechanismů EHP 2009-2014 v prioritní ose Zachování a revitalizace kulturního a přírodního dědictví. Celkové náklady Centra studijních pobytů dosáhnou 32 070 840 Kč. „80 procent je hrazeno z uděleného grantu a 20 procent finančních prostředků ze státního rozpočtu,“ doplnil popis systému financování Josef Masaryk, administrátor projektu a vedoucí Odboru správy a prezentace kulturního majetku Územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

Tematicky se Centrum studijních pobytů zaměří na problematiku správy, obnovy a rozvoje památky UNESCO, stejně jako na otázky týkající se kultury a venkova v Čechách a střední Evropě. „Tato témata jsou lákavá pro řadu uměleckých škol a domácích i zahraničních univerzit, které již mnoho let usilují o možnost poznávacích studií s pobytem v místě,“ podotýká Pavel Slavko. Na zrealizování tohoto projektu se budou partnersky podílet univerzity zahraniční (HLB – Noorwegian University College of Agriculture and Rural Development; Dalhousie University, Faculty of Arts and Social Scientes) a samozřejmě také tuzemské (České vysoké učení technické, Fakulta architektury; Univerzita Karlova v Praze, Centrum pro otázky životního prostředí; Akademie múzických umění Praha, ústav taneční vědy, Hudební a taneční fakulta; Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Filozofická fakulta), dále pak město Český Krumlov a Nadace barokního divadla.

Díky partnerské spolupráci s norskou univerzitou se Centrum studijních pobytů stane prvním oficiálním středoevropským centrem pro studium rozvoje venkova. Prohloubí se také dosavadní již desetiletá spolupráce s prestižní kanadskou univerzitou Dalhousie v oblasti kulturních středoevropských studií. Naváže se na již proběhlé kurzy v zámecké knihovně, archivu, depozitářích či barokním divadle.

S náplní Centra studijních pobytů koresponduje také zaměření Centra pro otázky životního prostředí, fungující při Univerzitě Karlově v Praze. Jeho studenti se věnují environmentálním otázkám, regionálnímu rozvoji a podpoře vitality malých a středních komunit. Každoročně opakovaným výukovým programem, dlouhodobě prověřenou učební osnovou a odbornými informacemi budou přispívat také Fakulta architektury Českého vysokého učení technického v Praze a Filosofická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. „Centrum studijních pobytů nabídne příležitost k pořádání praktických a interpretačních kurzů a soustředěných studijních pobytů v oblasti památkové obnovy, monitoringu stavu památky UNESCO, výzkumu a praxe barokní divadelní kultury, chybět nebudou ani praktická cvičení s dobovými zdroji zámecké knihovny či archivu,“ předjímá plány kastelán Pavel Slavko.

Samotná budova Sloupové síně, jíž se projektová rekonstrukce dotýká, se nachází na prvním zámeckém nádvoří nalevo od Červené brány. V 16. století zde byly konírny, které svému účelu dosloužily v roce 1938.

Tehdy byla budova přestavěna pro kancelářské účely a v přízemí vznikla i Sloupová síň. Ta naposledy sloužila jako výstavní prostor.

Autor / zdroj: Jitka Skořepová

Doporučujeme

Zajímáte se o kosmetiku? Máte rádi kontakt s lidmi? Chcete si splnit své sny a přání?

Staňte se Avon Lady/Avon Gentlemanem! Staňte se Sales Leaderem! Nebo jen registrovaným zákazníkem. Registrace a vstupní materiály zdarma, žádné členské poplatky. AVON bude Váš koníček, přivýdělek a bude vás to bavit.
www.avon-registrace.eu

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Vojenské lesy vrátily na mapu Šumavy další historickou splavovací nádrž

Před sto lety sloužil jako zásobník vody pro plavení dříví na řece Blanici, nyní bude obnovený rybník na Pucheřském potoce na Šumavě především zadržo

Post

Městská knihovna roku 2019 je v Písku

Písecká knihovna vyhrála desátý ročník soutěže o nejlepší městskou knihovnu roku. Stala se absolutním vítězem i vítězem v kategorii měst od 20 001 do

Post

Streetballisté opanovali písecké Velké náměstí, vítězství patří týmu Robilad

Už tradiční streetballový turnaj KOČÍ ALGORIT STREETBALL CUP slavil úspěch vysokou účastí hráčů, tým BSC boys dorazil dokonce až z Polska. V sobotu 17

PARTNEŘI

www.wwwdesign.cz www.avon-registrace.eu www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA